Kontrowersyjny witacz: “Kolbuszowa historyczną stolicą Lasowiaków”
Przy wjeździe do miasta na drodze wojewódzkiej nr 875 (ulicy sędziszowskiej) obok tablicy z pojawiła się tablica informująca, że Kolbuszowa jest… historyczną stolicą Lasowiaków.

O całym zdarzeniu poinformował dziś (13.08) na portalu społecznościowym Karol Wesołowski, lokalny historyk i regionalista. Obok zdjęcia kontrowersyjnego witacza umieścił taki oto komentarz:

“To nie prima aprilis. Zamiast czegoś innego, Kolbuszowa stała się stolicą „ludzi puszczy”. Kolbuszowa nigdy nie była miastem zamieszkałym przez Lasowiaków, lecz kupców i rzemieślników, potem również przez Żydów. W okresie Galicji mieszkali tu Niemcy oraz wiele nacji państwa Habsburgów.
Sformułowanie Lasowiacy lansowane od lat 50 XX wielu miało na celu określić mieszkających tu ludzi. W opisach międzywojennych czytamy, że Lasowiacy zamieszkiwali puszczę, czyli zamieszkiwali osady leśne, jak sama nazwa wskazuje, w okolicach Kolbuszowej znajdują się do dziś takie miejscowości. Dziś zamiast mówić o rzemieślniczej przeszłości miasta, tworzy się historię na nowo co jest przykre”.
Fot.: Karol Wesołowski
1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.